Deset sezón na mistrovských kopcích

NAMEST 2023 SO IMG 3412

Deset sezón na mistrovských kopcích - František Gruntorád

 

Na čtyřicátém druhém ročníku Zámeckého vrchu obsadil první místo ve skupině S1+2000/2WD jezdec, na jehož autě dominují výrazné nápisy Náměšť nad Oslavou. Ve startovní listině jako soutěžící tým uvádí Náměšť nad Oslavou. Závody do Zámeckého vrchu může v klidu sledovat z pohodlí svého obývacího pokoje, ale on však již desátou sezonu vnímá závodní tratě z kokpitu závodního speciálu. Všem zasvěceným je naprosto jasné, koho mám na mysli. Ano, skutečně je jím věčně dobře naladěný, v civilu majitel prodejny barev a laků v Náměšti nad Oslavou, Faňa Gruntorád.

„Zámecký vrch je pro mě vždy velmi speciální závod a to nejen díky tomu, že jsem tady doma, ale také vzhledem k jeho tradici a popularitě. Je to moje třetí vítězství na domácí trati, a přestože nám moc nepřálo počasí tak jsem si to užil.“

 

NAMEST 2023 SO IMG 2659

 

Faňa je další z řady těch, kterým Zámecký vrch výrazně, v pozitivním slova smyslu, zasáhl do života. A sledovat závody z okna obýváku ho rozhodně nenaplňovalo.

Jeho nováčkovské krůčky na závodní dráze jsou spojeny se smysluplným projektem AČR Juniorská trofej. Pragmatický záměr s využitím zázemí profesionálního týmu Janík Motorsport umožňoval juniorům soustředit se výhradně na získávání jezdeckých zkušeností. Tato koncepce rozvoje mladých talentů rozhodně měla smysl a jsou s ní mimo jiných spojena i jména jako Honza Skála, Kuba Vonšák, Eliška Popová, jinak by rozhodně nepřišla pro Faňu snová nabídka od Petra Vojáčka na účast v seriálu Mistrovsví Evropy. Stát na startu s hvězdami evropského formátu byl pro mladého kluka celoživotní nezapomenutelný zážitek.

Postupně mu však začínalo být jasné, že závodit v pronajatém voze má své limity, a další logickou cestou, jak zrychlit, je vlastní závodní auto.

 

ZAV BRNO 2023 IMG 4953

 

Volba padla na Škodu Octavia RS, která byla v době pořízení mírně řečeno závodním autem tak na půl cesty, a tento projekt skýtal nedozírný prostor pro realizaci empatického úpravce Martina Rybníčka a ladiče Ládi Brázdila.

Ono samo závodní auto, byť sebelepší a seberychlejší, opravdu bez dalšího zázemí neznamená vůbec nic. Zázemí, co dělá závodní tým závodním týmem, však představuje významné finanční náklady. Vítanou možností, jak tyto náklady rozdělit na dvě poloviny, umožňuji navýsost pragmatické propozice kopcového seriálu Maverick Hill Climb. Cestou startů dablerských posádek se vydal i Faňa, spojil síly se svým dlouholetým kamarádem Jirkou Borkovcem a v této podobě fungují již pátou sezonu.

Vím, že Faňa je velkým náměšťským patriotem, a právě proto mu prvenství na domácí trati upřímně přeju.

 

PV