TOYOTA GAZOO Racing vítězem závodu Šest hodin Šanghaje

toyota1

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing dominoval podniku Šest hodin Šanghaje, kde si i přes frustrující okolnosti dojel pro čtvrté vítězství v rámci letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC).

Jako první proťala cílovou pásku Toyota TS050 HYBRID č. 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakajima), která nadělila nejlepšímu ze soupeřů více než kolo, a dojela si tak pro třetí vítězství továrního týmu TOYOTA v Šanghaji. Dalším bonusem bylo i zaznamenání nejrychlejšího kola v tomto závodu.

Tým byl na nejlepší cestě opět obsadit první dvě místa, avšak zabránila tomu kolize v závěru závodu, kdy došlo k poškození TOYOTY TS050 HYBRID č. 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López). Tento vůz nakonec dojel jako čtvrtý.

Díky tomuto výsledku TOYOTA nastoupí do posledního závodu letošní sezóny v Bahrajnu (18. listopadu) se čtyřmi vítězstvími na kontě, tedy stejně jako Porsche. Souboj o oba mistrovské tituly je však již rozhodnutý, a tak se světovým šampionem roku 2017 stane tovární tým Porsche, resp. jezdecká sestava Timo Bernhard, Earl Bamber a Brendon Hartley.

Po zahájení závodu vyrazil z pole position jako první José s vozem č. 7. Sébastien o původní postavení přišel, ale později se mu podařilo oba vozy Porsche předjet. Kvůli 26 nasazeným vozům bylo zvládání provozu na trati poměrně náročné, a tak José po 30 minutách zaznamenal kolizi s vozem č. 26 kategorie LMP2, čímž ztratil osm sekund a propadl se na třetí místo.

Tuto pozici dokázal zlepšit a před koncem první hodiny závodu během první zastávky v boxech předával vůz č. 7 Kamuimu na druhém místě průběžného pořadí. Jezdecká sestava vozu č. 8 se rozhodla na rozdíl od sesterské Toyoty nepřezouvat, a tak se Sébastien opět ujal vedení.

Po dvou hodinách všechny vedoucí vozy zajely na druhou zastávku v boxech: Kamui na čele s vozem č. 7, v těsném závěsu za ním Anthony s vozem č. 8 a novým obutím. Oba měli pohodlný náskok před Porsche č. 2, přičemž Porsche č. 1 zaostávalo dokonce o celé kolo.

Anthony přezul na nové pneumatiky a převzal od Kamuiho vedení; poté zaznamenal několik rychlých časů na kolo, a ještě tak zvýšil svůj náskok před odmávnutím žlutým praporkem na celé kolo, během nějž obě Toyoty TS050 HYBRID zajely do boxů – vůz č. 7 přezul dvě pneumatiky a za volant usedl Mike.

 

toyota2

 

Oba vozy TS050 HYBRID pokračovaly na čele i po uplynutí poloviny závodu a stabilně dosahovaly lepších časů než konkurenti. Dvě hodiny před koncem závodu Kazuki předjel o kolo zaostávající Porsche č. 2 (na průběžném třetím místě) a Toyoty mírně zvolnily tempo, aby zamezily zbytečnému riziku.

Necelou hodinu před koncem závodu zajely Toyoty naposledy do boxů, kdy Sébastien s vozem č. 8 přezul na nové pneumatiky, zatímco José pouze doplnil palivo s cílem udržet si první místo. Bohužel kvůli kontaktu s vozem Porsche GT č. 91 došlo k poškození levé zadní části Toyoty č. 7, což znamenalo zdržení 13 minut v boxech.

Díky rychlé práci mechaniků se vůz opět mohl vrátit na trať a projet za mávání šachovnicovým praporkem na čtvrtém místě, sedm kol za vítězem. Sébastien si dojel pro druhé vítězství.

Hisatake Murata, prezident týmu: „Ze zisku čtvrtého vítězství v této sezóně máme hezký pocit. Chválím všechny členy týmu za jejich skvělou práci během tohoto víkendu. Byli jsme nejrychlejší během všech tréninků, získali jsme pole position a také vyhráli závod. Myslím, že jsme si zasloužili první dvě místa, a je tedy škoda, že jsme ztratili čas těsně před koncem závodu kvůli střetu s pomalu jedoucím vozem. Blahopřejeme Porsche k získání mistrovského titulu pro závodní jezdce i v bodování továrních týmů. Budeme bojovat i v posledním závodu, kdy chceme tuto sezónu zakončit dalším vítězstvím.“

 

 

TS050 Hybrid, vůz č. 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši, José María López)

Závod: 4. místo, 188 kol, 7 zastávek v boxech

Startovní rošt: 1. pozice

Nejrychlejší kolo: 1 min 46,033 s

 

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 7):

„S přezouváním to dnes nebylo snadné, zejména ve druhém úseku, ale drželi jsme se. Bohužel jsme dvakrát ztratili vedení kvůli nehodám. Mohlo to dnes být první a druhé místo se spoustou bodů pro tým; ale nakonec to nedopadlo. Blahopřejeme vozu č. 8, vítězství si zasloužili, takže všechna čest.“

 

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 7):

„Byl to pro nás velmi nešťastný závod. Měli jsme dobrý vůz, ale trochu jsme bojovali s obutím. I tak se nám dařilo bojovat o vítězství. Nevzdávali jsme to, ale je škoda, že kvůli poslední nehodě jsme se propadli na čtvrté místo. V Bahrajnu budeme tlačit na lepší umístění.“

 

José María López (TS050 HYBRID, vůz č. 7):

„V mém druhém úseku to bylo kvůli obutí těžké. Pak jsem měl nehodu s vozem kategorie GT. Byla to určitě moje chyba, ale situace byla komplikovaná. V zatáčce č. 13 jsem jel vnitřní stranou, během každého závodu to tak párkrát uděláte a není to problém. Podívám se na video a vezmu si z toho ponaučení.“

 

 

TS050 HYBRID vůz č. 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakajima)

Závod: 1. místo, 195 kol, 6 zastávek v boxech

Startovní rošt: 3. pozice

Nejrychlejší kolo: 1 min 45,892 s

 

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 8):

„Pro náš vůz je to úžasný výsledek. Skvěle jsme bojovali s naším sesterským vozem a je prostě škoda, že jsme si nedojeli pro první dvě místa. Celý tým odvedl skvělou práci, když jsme to po několika obtížných závodech dotáhli na navazující vítězství. Doufejme, že i v Bahrajnu budeme schopni bojovat o první místo, a nakonec tuto sezónu získáme více prvních míst než Porsche. Nyní oslavme toto vítězství a vychutnejme si poslední souboj v Bahrajnu.“

 

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vůz č. 8):

„Je skvělé opět vybojovat vítězství poté, co jsem se skutečně dostal k volantu, na rozdíl od Fuji! Tentokrát to tedy mohu pořádně oslavit. Vůz jel skvěle. V kvalifikacích se nám nedařilo tolik jako vozu č. 7, ale v závodu jsme měli nejlepší vůz. Chci poděkovat celému týmu našeho vozu, protože jsme nasadili správnou strategii a výborně jsme zvládli zastávky v boxech. To bylo dobrým předpokladem k dnešnímu vítězství.“

 

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vůz č. 8):

„Moc díky celému týmu za tak výborný vůz a také celé posádce v boxech. Moji stájoví kolegové odvedli výbornou práci, ale já jsem s vozem hodně bojoval kvůli provozu i spoustě zbytků od pneumatik na trati. Nějaký čas jsem ztratil, ale vydrželi jsme a měli jsme dobré tempo k vítězství o kolo. Jsem šťastný za výsledek závodu a nyní je cílem opět zvítězit v Bahrajnu.“

 

Výsledky závodu Šest hodin Šanghaje:

1. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 195 kol

2. místo Porsche (Bernhard/Bamber/Hartley), vůz č. 2 +1 kolo

3. místo Porsche (Jani/Lotterer/Tandy), vůz č. 1 +1 kolo

4. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7 +7 kol

5. místo Rebellion (Canal/Prost/Senna), vůz č. 31 +12 kol

6. místo Alpine (Lapierre/Menezes/Negrao), vůz č. 36 +12 kol

 

Zdroj a foto: Toyota