Zlatý volant 2017 již zná a odhalil finalisty !

zlaty volant

Anketa Zlatý volant již zná finalisty všech kategorií

Ke 31. lednu skončilo hlasování odborné poroty složené převážně z oborových novinářů do ankety Zlatý volant. Pořádající agentura Pozitif se rozhodla zveřejnit v každé ze sedmi kategorií tři finalisty. Vítězové jednotlivých kategorií budou slavnostně vyhlášeni na galavečeru Zlatého volantu, který se uskuteční 22. února v prostorách PVA Expo v pražských Letňanech. Pět z vítězů si odnese sošku Zlatého volantu, vítěz motocyklové kategorie obdrží sošku Zlatých řídítek a nejlepší závodnice mezi ženami si odnese speciální cenu Elišky Junkové.

Finalisté (řazeni abecedně):

 

Rally a maratony: Jan Kopecký, Václav Pech, Martin Prokop

 

Okruhy: Petr Fulín, Josef Král, Adam Lacko

 

Závody do vrchu: David Komárek, Tomáš Vavřinec, Lukáš Vojáček

 

Autokros a rallyecross: Roman Častoral, Aleš Fučík, Petr Nikodém

 

Motokáry: Patrik Hájek, Dušan Kouřil, Adam Kout

 

Zlatá řídítka: Karel Abraham, Václav Milík, Libor Podmol

 

Cena Elišky Junkové: Veronika Cichá, Barbora Holická, Gabriela Sajlerová

 

V kategorii Rally a maratony byli mezi finalisty vybráni Martin Prokop, Jan Kopecký a Václav Pech. Martin Prokop vybojoval v roce 2017 čtvrté místo v MS v kategorii WRC Trophy, 7. místo v SP v cross-country a 11. místo v Rallye Dakar v kategorii automobilů. Jan Kopecký skončil celkově čtvrtý v MS v kategorii WRC2, devátý v ME, a šestý ve FIA Central Rally Trophy. Získal také první místo na mistrovství ČR. Václav Pech zajel 5. místo v CEZ v kategorii R5, a 2. místo v mistrovství ČR.

Na okruzích skončili mezi favority Josef Král, Adam Lacko a Petr Fulín. Josef Král vybojoval celkově čtvrté místo v sérii 24H závodů. Adam Lacko proměnil stříbrné pozice v ME tahačů ve zlatou v roce 2017. Stejně tak Petr Fulín byl v letech 2015 a 2016 dvakrát druhý v evropském poháru cestovních vozů ETCC a v loňském roce získal první místo. Lacko i Fulín získali oba cenu Zlatý volant v minulosti již dvakrát.

V kategorii závodů do vrchu dopadli nejlépe Tomáš Vavřinec, Lukáš Vojáček a David Komárek. Vavřinec zajel celkově druhé místo v mistrovství Evropy v kategorii 1. Vojáček skončil v kategorii 1 v ME hned za Vavřincem na třetím místě. Je také již dvojnásobným držitelem Zlatého volantu z let 2011 a 2013. David Komárek skončil absolutně první v mistrovství ČR a první na mistrovství ČR v divizi 3.

Finalisty v kategorii Autokros a rallyekros jsou Roman Častoral, Aleš Fučík a Petr Nikodém. Častoralovi se podařilo získat 1. místo ve středoevropské zóně v rallyekrosu v kategorii SuperTouringCars 2000, dále pak 1. místo v MMČR v téže kategorii. Aleš Fučík zajel 1. místo v ME v autokrosu v kategorii TouringAutocross, dalším úspěchem bylo 2. místo v MMČR. Petr Nikodém vybojoval 1. místo v ME v autokrosu v kategorii Buggy1600 a zlato získal také v MMČR.

Poslední kategorií oceněnou soškou Zlatého volantu jsou Motokáry. Zde byli mezi finalisty zvoleni vítěz tří posledních ročníků Zlatého volantu Adam Kout, vítěz z let 2006, 2009, 2010 a 2013 Patrik Hájek a Dušan Kouřil. V roce 2017 bylo největším úspěchem Adama Kouta druhé místo v ME v kategorii Superkart. Patrik Hájek má na kontě druhé místo v ME v kategorii KZ a druhé místo ve WSK Super Master Series v kategorii KZ2. Dušan Kouřil vybojoval první místo v MČR v kategorii OK.

Ocenění Zlatá řídítka pro nejlepší motocyklové jezdce získá jeden z trojice Libor Podmol, Karel Abraham a Václav Milík. Podmol závodí ve freestylu a v roce 2017 vybojoval 11. místo v MS. V anketě Zlatá řídítka byl v uplynulých letech třikrát třetí, dvakrát druhý a jednou první. Doménou Karla Abrahama jsou závody silničních motocyklů. Největším loňským úspěchem dvojnásobného držitele prvního místa Zlatých řídítek je 20. místo v MS v kategorii MotoGP. Václav Milík závodí na ploché dráze. Loni skončil šestnáctý v MS, třetí v ME a první ve Zlaté přilbě města Pardubic. Ve Zlatých řídítkách uspěl poprvé v roce 2016, kdy získal od poroty třetí místo.

Zvláštní cenu Elišky Junkové, která oceňuje nejlepší závodnice mezi ženami, získá jedna ze tří dam: Veronika Cichá, Barbora Holická nebo Gabriela Sajlerová. V roce 2015 již Cichá cenu Junkové získala. Mezi její loňské úspěchy patří 14. místo v Boss GP ve třídě Formula. Barbora Holická vybojovala vítězství v Dámském poháru ČR v rally, rovněž zvítězila ve skupině 9 na mistrovství ČR v rally. Sajlerová obhajuje vítězství této ceny z roku 2014. Skončila na 5. místě v mistrovství ČR v závodech do vrchu v divizi 1. Dále skončila 4. v mistrovství ČR v závodech do vrchu ve skupině N.

O Zlatém volantu:

Zlatý volant je nejstarší česká anketa v oblasti motorsportu, která za dobu svého trvání nezměnila ani svůj název ani hlavní trofej. Uděluje se od roku 1976 nejlepším automobilovým závodníkům. Hlavní trofeje se předávají v pěti kategoriích: Závody na okruzích, rally a maratony, autokros a rallyekros, závody do vrchu, motokáry, cena Elišky Junkové a osobnost světového motorsportu.

 

PR