I s veteránem na silnicích bezpečně

ZChevrolet Corvette na válcové zkušebně brzd kopie

 

Zvýšený pohyb automobilových veteránů tuto neděli v okolí Dolních Vilémovic signalizuje fakt, že náš život výrazně poznamenaný opatřeními spojenými s bojem s nákazou COVID 19 se postupně začíná vracet k normálu.

 

ZChevrolet Corvette na válcové zkušebně brzd1 kopie

 

Omezení spojená s nákazou se dotkla i veteránského hnutí, které je v podstatě založeno na setkávání se velkého počtu lidí, a to jak samotných majitelů, tak zejména jejich obdivovatelů. Veteránské akce se hromadně ruší, neuskutečnila se například i tradiční, a nebojím se použít výrazu ikonická soutěž vojenských veteránů O zlomenou poloosu. Kdy se budeme moci kochat pohledem na naleštěné plechové dědečky, si zatím nikdo netroufá odhadnout.

 

ZFiat Spider na lince STK kopie

 

Co však uvolnění opatření umožňuje, je možnost samotným majitelům se svými skvosty alespoň projet. Provozování takového autoveterána musí splňovat i celou škálu legislativní náležitostí, jednou z nich je i kontrola technického stavu, ve veteránském žargonu nazývaným jako   „testace“. Právě takovou prohlídku organizuje Veteran car club Třebíč již tradičně  ve spolupráci s STK Dolní Vilémovice. Letošní ročník však vyžadoval od organizátorů mnohem větší nasazení ve vztahu ke skutečnosti, že stále platí omezující nařízení, zejména k nemožnosti setkání více než desetičlenné skupinky, a na tomto bylo nutno důsledně pracovat. Veteránská komunita je komunita družná, všichni se vesměs znají, každý se zvlášť po dlouhé zimní přestávce rád pochlubí, co nového zrenovoval, vylepšil, jaký projekt připravuje. O tuto možnost museli být v rámci letošní testace připravení striktním časovým objednávkovým systémem.

 

ZChevrolet Corvette na lince STK kopie

 

Jak taková samotná prohlídka veterána se zvláštní registrační značkou probíhá? Až na tu skutečnost, že u této kategorie vozidel není požadováno měření emisí,   probíhá kontrola podvozkových skupin, řízení, stavu karoserie, brzd na válcové zkušebně brzd, osvětlení, vlastně zcela identicky, tak jako běžná technická kontrola, kterou většina  z nás absolvovala.

 

ZUAZ s vlekem před technickou kontrolou kopie

 

Potkáte-li i příští víkend vozidlo s registrační značkou s písmenem „V“, cílem jejich cesty nebude s největší pravděpodobností výlet, ale cesta na  kontrolu jeho technického stavu.

 Text: Petr ,,Všet“ Všetečka