HydroGP: Loukotka, čerstvý mistr světa UIM F350, míří do Jedovnic

98 David Loukotka CZE mistrovstvi sveta F350 ID20190908211

David Loukotka si z víkendového šampionátu motorových člunů třídy F350, který se konal jako jednorázový závod v italské Vivoroně pod názvem Water Festival Viverone 2020 přivezl senzační titul mistra světa.

Po loňském bronzovém místě, které vybojoval na jedovnickém rybníku Olšovec, kde se radoval z titulu Ital Claudio Fanzini, tak letos právě na Fanzinio italské „půdě“, vlastně spíše vodě, dokázal se štěstím vybojovat příčku nejvyšší a Italovi titul šampiona UIM F350 sebral do svých rukou. Skončila tak dlouhodobá nadvláda italských pilotů a týmů.

Sobotní rozjížďky zkomplikoval silný vítr, takže se první rozjížďka nemohla konat. Jednorázový závod o titul světového šampiona F350 se tak odjel jen ve třech nedělních jízdách. To bylo paradoxně štěstí pro Davida Loukotku, neboť obhájce titulu Fanzini třetí jízdu nedokončil. Za standardních podmínek, kdy se počítají tři lepší jízdy ze čtyř, by to pravděpodobně vypadalo jinak, ale na kdyby se závody nejezdí.

V první jízdě David podlehl Fanzinimu, byl druhý, když porazil další italského kohouta Alexe Cremona. V druhé rozjížďce opět kraloval obhájce titulu Fanzini, ale Cremona také zrychlil a odsunul Loukoutku na třetí místo. V tuto chvíli vedl na body Fanzini a Loukotka s Cremonem měli stejně bodů.

 

98 David Loukotka CZE mistrovstvi sveta F350 ID20190908202

 

O všem se rozhodlo ve třetí jízdě, když Fanzini pro technické problémy zastavil, věděl David Loukotka, že pokud dokáže předjet Alexe Cremona, tak by to mohlo klapnout. Jedna závodní rovinka se jela v silném protivětru a druhá zase v půlmetrových vlnách, ale David prokázal „více odvahy“ jako domácí matador Alex Cremon, dokázal ho v náročných podmínkách předjet a dojel si pro svůj vysněný titul mistra světa kubatury F350, neboť čtvrtá jízda se už nejela.

Po dvou titulech mistra Evropy (2016 a 2017) si Loukoutka postaví do vitríny i pohár mistra světa 2020. Na šestý ročník Viverone Waterfestival tak bude David dlouho a rád vzpomínat, neboť jeho titul je teprve druhý, který vybojoval jezdec z České republiky. První titul Čecha je již hodně vousatý, vyjel ho Petr Imramovský v roce 1988.

O víkendu 3. a 4. října se na jedovnickém rybníku Olšovec bude rozhodovat o zbylých a nerozdaných titulech ve vodním motoristickém sportu na tradičním závodě motorových člunů HydroGP. Půjde o finálový závod sezony, který rozdělí tituly světových šampionů kategorií motorových člunů F500, F250 a F125 a mistrovství Evropy kategorie FR1000.

David Loukotka, čerstvý mistr světa 2020 třídy F350 z italské Viverone, nastoupí tentokrát ve slabší třídě F250. Zde se také jede o titul v jednorázovém podniku a kdyby to Davidovi cinklo během jednoho týdne podruhé, a kdyby z toho bylo zlato, byl by to pro český vodní motorsport pravděpodobně nepřekonatelný výsledek na desítky dalších roků. Jediný Davidův problém je, jak překonat italskou kavalerii závodníků.

Takže přijeďte fandit českému mistru světa Davidu Loukotkovi v boji o další možný úspěch.

Text: Milan Spurný, foto: Milan Spurný, zdroj: Waterfestival Viverone